Nedávná rekodifikace přinesla řadu změn právních předpisů, které zasahují do oblasti uzavírání smluv. Nákupčí (podnikatelé) uzavírají méně či více významné smlouvy denně, a proto jsem požádal zkušeného advokáta Tomáše Liškutína, aby vybral jednu okolnost či faktor, který může významným způsobem ovlivnit uzavření smlouvy.
Jednou z důležitých věcí, kterou by rozhodně měli znát a kterou by neměli přehlédnout, je problematika pozměněných objednávek a jejich závaznost.
Smlouva se doposud považovala za závaznou, pokud jedna smluvní strana učinila návrh smlouvy (například ve formě nabídkového katalogu) a druhá strana jej přijala (například ve formě objednávky).
Pokud však objednávka obsahovala dodatky nebo odchylky, smlouva se nepovažovala za uzavřenou. Jednalo se totiž o nový návrh smlouvy, který byl závazný až po potvrzení dodavatelem.
Podle nového občanského zákoníku je smlouva uzavřena i na základě objednávky s dodatky či odchylkami, pokud nejsou podstatné.
Zákoník neříká, co je podstatná odchylka, jistě jí ale bude významně změněná cena nebo množství objednávaného zboží.
Nepodstatnou odchylkou může být způsob zabalení. A v tom je právě háček. Pokud bude v objednávce uveden jiný způsob zabalení, bude smlouva přes tuto „drobnou“ odchylku uzavřená.
Ano, má. Musí tak být učiněno bez zbytečného odkladu a zároveň musí být druhá strana informována, že objednávka bude zrealizována pouze s původně nabízeným balením.
Pokud dodavatel dodá zboží v původně nabízeném balení, může po něm kupující požadovat například dodatečnou slevu.
Pečlivě sledujte poznámky uvedené v objednávce, a pokud s nimi nesouhlasíte, tak prokazatelným způsobem svůj nesouhlas sdělte druhé smluvní straně (zákazníkovi, obchodnímu partnerovi atd.).
Rozhovor s Tomášem Liškutínem vedl Jaroslav Cirkovský.
Podrobněji se tématu sjednávání, uzavírání a plnění smluv věnuje seminář Nejčastější chyby při uzavírání obchodních smluv >> PODÍVEJTE SE na program a ZAREGISTRUJTE SE na něj.